Protipartyzánský bojový odznak - 3. stupeň zlato - polodutá ražba

Kód: 812
Neohodnoceno
390 Kč
Na objednávku
Možnosti doručení

Velice kvalitně zpracovaná replika Protipartyzánského bojového odznaku (Bandenkampf – Abzeichen). 3. stupeň ve zlatě - polodutá ražba.

Detailní informace

Rychlá expedice zboží
Repliq_platba
U nás vše zakoupíte bez nutnosti vlastnit zbrojní průkaz

Detailní popis produktu

Boj německé Branné moci proti Sovětskému svazu poprvé ukázal novou formu střetnutí s protivníkem – boj proti partyzánům. V dřívějších bojích se sice objevili Guerillas nebo Franctireurs, ale skrytý boj proti protivníkovi ve velkém měřítku se poprvé objevil až na východní frontě. Způsob boje partyzánů byl nový jen pro německé vojáky, ne však pro sovětské bojovníky, v jejichž historii bylo partyzánství na velkém zřeteli již od občanské války. Přípravy na partyzánský boj byly v Sovětském svazu obvyklé odjakživa, ale teprve nasazení proti německým okupantům zformovalo partyzánský boj v sice ne rozhodující, ale přesto velmi významnou zbraň. Je však třeba dodat, že partyzáni významně bojovali proti němcům také na Balkáně – v Jugoslávii a v posledních fázích války rovněž v Itálii a Francii.

Tyto události vedly k založení Odznaku za boj proti partyzánům. Zatímco v sovětské terminologii byl, resp. je, pojem „partyzán“ pozitivní, vydal Reichsführer-SS na podzim 1942 nařízení, podle kterého musel být místo termínu „partyzán“ zaveden pojem „bandita“. U nás užívaný překlad názvu odznaku, který je použit i v tomto článku, tedy není přesný a používá Himmlerem zamítnutý pojem „partyzán“. Dne 29. ledna 1944 založil „Vůdce“ Odznak za boj proti partyzánům. Text zakládajícího výnosu následuje v plném znění:

„Výnos o založení Odznaku za boj proti partyzánům z 30. ledna 1944.

  1. Jako uznání za nasazení v protivníkem stále tvrději organizovaném a zostřeném partyzánském boji zakládám Odznak za boj proti partyzánům.
  2. Odznak za boj proti partyzánům je odznakem za statečnost a bojové výkony. Bude udělován ve třech stupních (bronzovém, stříbrném a zlatém).
  3. Odznak za boj proti partyzánům bude nošen na levé straně hrudníku.
  4. Vyznamenaný obdrží udílecí dekret.
  5. Odznak za boj proti partyzánům zůstane po smrti nositele jako upomínkový předmět v držení pozůstalých.
  6. Podmínky pro udělení vydá Reichsführer-SS.“

 

 

Určeno výhradně pro sběratelské účely. Nikoliv k propagaci extremistických hnutí a ideologií, jenž vedou k potlačení lidských práv a svobod jednotlivce či skupiny obyvatel.

Doplňkové parametry

Kategorie: Medaile, vyznamenání a odznaky
Repliky III. říše: odznaky
Význam a zařazení: vojsko

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: