Mafie 20. století a jejich zbraně

Mafie, zvláště během své nejslavnější éry v první polovině 20. století, byla známá svou brutalitou, organizovaností a také specifickou preferencí pro určité typy zbraní. Mezi nimi vyčnívají dvě ikony – samopal Thompson, známý také jako "Tommy Gun," a pistole Colt M1911. Tyto zbraně se staly symboly gangsterských válek jejich přítomnost je neodmyslitelně spjata s mafiánským podsvětím.

Samopal Thompson (Tommy Gun)

Samopal Thompson, často označovaný jako "Tommy Gun," se stal jedním z nejikoničtějších zbraní v rukou gangsterů během prohibice ve Spojených státech (1920-1933).

Historie a vývoj

 • Vývoj: Samopal Thompson byl vyvinut na konci první světové války Johnem T. Thompsonem jako ruční automatická zbraň pro vojenské použití.
 • Popularita: I když se vojenské přijetí této zbraně zpočátku ukázalo jako pomalé, rychle si získala popularitu mezi policií, civilisty a bohužel i mezi zločineckými organizacemi.

Proč si jej mafiáni oblíbili?

 1. Vysoká kadence: Samopal Thompson měl vysokou kadenci střelby (až 800 ran za minutu),
 2. Kapacita zásobníku: Bubnový zásobník na 50 nebo 100 nábojů umožňoval palbu bez nutnosti častého přebíjení.
 3. Psychologický efekt: Velká a hlučná zbraň vzbuzovala strach a respekt, což bylo pro mafii důležité pro udržování moci a disciplíny..

Pistole Colt M1911

Colt M1911 je další zbraň, která si získala oblibu mezi mafiány díky své spolehlivosti a účinnosti.

Historie a vývoj

 • Vývoj: Navržena Johnem Browningem a přijata do výzbroje americké armády v roce 1911. M1911 se stala standardní služební pistolí během dvou světových válek a i po nich.
 • Popularita: Díky své spolehlivosti a účinnosti se Colt M1911 stal velmi populární nejen v armádě, ale i mezi civilisty a zločineckými organizacemi.

Proč si ji mafiáni oblíbili?

 1. Spolehlivost: M1911 byla známá svou odolností a spolehlivostí v různých podmínkách. Mafiáni potřebovali zbraň, na kterou se mohli spolehnout ve stresových situacích.
 2. Účinnost: Ráže .45 ACP poskytovala vysoký zastavovací efekt, což bylo klíčové pro rychlé a účinné zneškodnění protivníka.
 3. Kompaktnost: M1911 byla dostatečně kompaktní, aby ji bylo možné snadno skrýt.
 4. Dostupnost: Díky široké výrobě a používání byla tato pistole relativně snadno dostupná na černém trhu.

Mafie a zbraně v populární kultuře

Ikoničnost Thompsona a M1911 byla dále posílena jejich častým výskytem ve filmech, literatuře a médiích, kde byly tyto zbraně zobrazovány jako symboly moci a brutality mafie. Filmy jako "Kmotr" a "Veřejní nepřátelé" zpopularizovaly obraz gangstera s Tommy Gunem a Colt M1911, což jen přidalo k mystice těchto zbraní.

Samopal Thompson a pistole Colt M1911 se staly ikonami mafiánských válek a zločineckého podsvětí díky své účinnosti, spolehlivosti a dostupnosti. Tyto zbraně nejenže poskytovaly potřebnou palebnou sílu, ale také sloužily jako symboly moci a autority, což pomáhalo udržovat disciplínu a respekt v řadách mafiánských organizací. I dnes, desítky let po éře klasické mafie, zůstávají tyto zbraně neodmyslitelně spjaty s obrazem gangsterského života.