Kulovnice Henryovka s osmihrannou hlavní - USA 1860 + Doprava zdarma na další nákup

Kód: 1030 L.DENIX
Bez věkového omezení
12 hodnocení
Značka: Denix
3 890 Kč
Skladem
Možnosti doručení

Krásně zpracovaná kovová replika Henryovky (Henry rifle) s osmihrannou hlavní, USA 1860. Mechanismus repliky je pohyblivý. Je vyrobená kombinací kovu a dřeva španělské borovice. Po natažení a stisknutí kouhoutku se ozve cvaknutí.

Detailní informace

Rychlá expedice zboží
Repliq_platba
U nás vše zakoupíte bez nutnosti vlastnit zbrojní průkaz

Detailní popis produktu

Henryovka (Henry rifle) je opakovací kulovnice ráže 44 Henry. Standardně byla vyráběna s 24 palcovou osmihrannou hlavní, trubkovým zásobníkem pod celou délkou hlavně na 16 nábojů. Trubka zásobníku je na spodní straně proříznutá, ve výřezu se pohybuje páčka spojená s posunovačem nábojů. Pouzdro závěru je bronzové, vzácně železné.

Henry převzal mechanismus pušek Volcanic, který upravil pro silnější náboj a vyřešil vyhazovač a vytahovač.

Výroba Henryovek začala v roce 1860 a trvala do roku 1866, kdy byla výroba ukončna po přechodu na nový model Improved Henry známý spíše pod názvem Winchester model 1866. Henry zpočátku pracoval pro Winchestera jako subdodavatel. V pronajaté továrně a na vlastní náklady vyráběl pušky, které za dohodnuté pevné ceny prodával Winchesterovi. Takto vyrobené kusy jsou na přední části pouzdra značené velkým písmenem „H“. V roce 1865 Henry odešel a dále vyráběné pušky jsou značené „W“.

Henryovky byly číslovány sériovými čísly od jedničky nahoru. Celkem bylo vyrobeno mezi léty 1860–1866 více než 14.000 kusů těchto zbraní.

Po vypuknutí Občanské války (1861) firma Winchester usilovala, aby se Henryovka dostala do oficiální výzbroje armády Unie. Nikdy se tak nestalo, armáda Henryovku odmítala díky vysoké ceně pušek i střeliva, slabému výkonu munice, neodzkoušení nového mechanismu v boji a v neposlední řadě díky nízké odolnosti henryovek proti prachu, nečistotám a hrubému zacházení. Henryovkami byly vyzbrojeny pouze malé oddíly unijních dobrovolníků (armáda nakoupila pouze 1731 kusů) a někteří vojáci Unie, zejména důstojníci, si během občanské války henryovky zakoupili na vlastní náklady.

Po skončení války Severu proti Jihu začalo s podporou americké vlády osídlování západní poloviny kontinentu. V USA nastala situace, která v Evropě neměla obdoby. Poptávka po civilních zbraních mnohonásobně převýšila požadavky armády.

Hlavní výhody a nevýhody

Henryovka byla na svou dobu vysoce inovativní rychlopalná zbraň určená především k osobní ochraně. Její zásobník nabízel kapacitu 16 nábojů, které mohly být vystříleny během několika málo sekund, což bylo mnohonásobně více, než dovolovaly v té době standardní předovky.

Hlavní nevýhodou Henryovky bylo nešikovné nabíjení zepředu trubicového zásobníku, které znemožňovalo například pohodlné nabíjení na koňském hřbetu. Výraznou slabinou byla absence dřevěného předpažbí. Pušku bylo nutné držet za kovovou hlaveň a zásobník, což je nepohodlné, ale především to přináší dvě nevýhody. Po několika výstřelech se hlaveň začne významně zahřívat, takže je nutné použít rukavici, pokud chce člověk hodně střílet a nespálit si ruku. Navíc se může stát, že se jezdec posunovače pohybující se pod zásobníkem zastaví o střelcovu ruku a přestane tlačit náboje do podavače.

Výrobci si těchto slabin byli vědomi a snažili se je odstranit. Tomu přispěl zejména vynález nabíjecí klapky na pravé straně pouzdra závěru. Některé z posledních výrobních kusů Henryovky již byly experimentálně vybaveny nabíjecí klapkou, ovšem celé vylepšení bylo uvedeno na trh jako zcela nový model pušky, který večel ve známost jako Winchester model 1866. Puška z konce výroby s nabíjecí klapkou. Tyto modely jsou známé také jako Henry Transition.

Prvních několik kusů henryovek nemělo aretaci nabíjecí páky (pomocí otočného čepu na spodní straně pažby). Další kusy, stejně jako všechny následující typy pákových opakovaček ji měly jako standard.

Originální henryovky jsou dnes vyhledávanými sběratelskými kusy. Jejich cena se pohhybuje na trhu od 20.000 USD do 120.000 USD (od cca 360.000 Kč do 2.160.000,– Kč.

Henryovka jako bájná zbraň z románů Karla Maye je fiktivní zbraň, pravděpodobně založená na Henryho opakovačce, která byla skutečně vyráběna v druhé polovině 19. století. Henryovka byla vymyšlena německým spisovatelem Karlem Mayem (který napsal řadu knih o Vinnetouovi, Old Shatterhandovi a o Kara ben Nemsí). Jméno této fiktivní zbraně Henryovka (německy Henrystutzen) je odkazem na jejího (fiktivního) konstruktéra, puškaře Henryho ze St. Louis. Ten celý její mechanismus vymyslel i vyrobil a později tu pušku daroval svému příteli, který se stal po celém divokém západě slavný jako Old Shatterhand a později v arabských zemích jako Kara ben Nemsí. Ve světě Mayových románů byla henryovka opakovačkou, která byla schopná vystřelit 25 nábojů bez nutnosti nabíjení a byla známá (spolu se svým majitelem) po celém divokém západě i v arabských zemích. Protože nepotřebovala časté nabíjení (v porovnání s běžnými jednokomorovými nebo dvoukomorovými puškami) byla americkými Indiány a Araby považována za magickou zbraň.

zdroj: Wikipedia

Doplňkové parametry

Kategorie: Pušky a karabiny
Záruka: 2 roky
Hmotnost: 2.78 kg
Typ zbraně: kulovnice
Materiál pažby: dřevo
Rozměr v cm: 111

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

logo2

V oblasti replik zbraní je jedním z nejuznávanějších a nejváženějších jmen výrobce Denix. Tato španělská společnost se specializuje na výrobu replik historických a válečných zbraní s dokonalým zpracováním a pozorností k nejmenším detailům. Své výrobky dodává nejen sběratelům a milovníkům zbraní, ale také filmovým studiím a divadelním produkcím, které potřebují autentické repliky pro své projekty.

Historie a renomé: Denix byl založen v roce 1967 a od té doby se stal jednou z předních společností ve výrobě replik zbraní. Svou pověst si vydobyl díky nekompromisnímu přístupu k detailům a vysoké kvalitě zpracování svých produktů. Firma spolupracuje s historiky a odborníky na zbraně, aby dosáhla co nejvěrnějšího zobrazení originálů. Jejich repliky jsou tak autentické, že jsou často používány jako výukové materiály ve výcvikových programech pro vojenské jednotky a policisty.

Kvalita a zpracování: Jednou z hlavních předností replik Denix je jejich kvalita a precizní zpracování. Firma využívá moderní technologie a materiály nejvyšší kvality k výrobě svých replik. Každá zbraň je ručně sestavena a prochází důkladnou kontrolou kvality, aby se zajistilo, že splňuje nejvyšší standardy. Detaily, jako jsou gravírování, povrchová úprava a použití autentických materiálů, jsou provedeny s ohledem na co největší přesnost. Výsledkem je replika, která vypadá a cítí se jako skutečná zbraň, ať už jde o pistoli, pušku nebo meč.