Novinky

Funkce blowback u vzduchových zbraní

Funkce blowback u vzduchových zbraní

Funkce blow back (česky zpětný ráz) u vzduchových zbraní je mechanismus, který simuluje chování skutečné střelné zbraně při výstřelu. Tento mechanismus se používá zejména u vzduchových pistolí a pušek, které jsou navrženy tak, aby poskytovaly realističtější zážitek ze střelby. Funkce blow back přináší několik výhod a specifik, které jsou pro mnoho střelců atraktivní.

Princip funkce blow back

Mechanismus blow back funguje na principu využití části energie z výstřelu k pohybu závěru zbraně zpět a následnému návratu do původní polohy. Tento pohyb simuluje reálný zpětný ráz, který se vyskytuje u ostrých zbraní, a poskytuje tak realistický pocit střelby.

  1. Při výstřelu: Když je vystřelena diabolka nebo BB kulička, část plynů (obvykle CO2) se odvádí do mechanismu, který způsobuje pohyb závěru směrem vzad.
  2. Zpětný pohyb: Tento zpětný pohyb závěru napodobuje vyhození prázdné nábojnice a resetuje spoušťový mechanismus.
  3. Návrat do původní polohy: Po dosažení zadní pozice se závěr vrátí do původní přední pozice, připraven na další výstřel.

Výhody funkce blow back

  1. Realističnost: Blow back mechanismus přináší střelcům pocit, že používají skutečnou zbraň. Tento realistický pocit je důležitý zejména pro trénink a simulace, kde je důležité co nejvěrněji napodobit reálné podmínky střelby.
  2. Tréninkové účely: Pro profesionální i amatérské střelce je možnost trénovat s replikami zbraní, které se chovají podobně jako skutečné zbraně, velkou výhodou. Umožňuje to nácvik správné techniky střelby, držení zbraně a ovládání zpětného rázu.
  3. Zábava: Pro mnoho lidí je střelba s blow back vzduchovými zbraněmi jednoduše zábavnější. Přidaný pohyb a pocit zpětného rázu zvyšuje celkový zážitek a činí střelbu zajímavější.

Nevýhody a omezení

  1. Spotřeba plynu: Blow back mechanismus vyžaduje více energie, což znamená vyšší spotřebu CO2 nebo jiného plynu. To může znamenat častější výměnu plynových bombiček a vyšší provozní náklady.
  2. Složitější mechanismus: Přítomnost blow back mechanismu činí zbraň mechanicky složitější a může zvýšit riziko poruch nebo potřebu častější údržby.
  3. Mírný pokles výkonu: Protože část energie plynu je využívána pro pohyb závěru, může dojít k mírnému poklesu výkonu ve srovnání s vzduchovými zbraněmi bez blow back mechanismu.

Závěr

Funkce blow back u vzduchových zbraní představuje významný prvek, který zvyšuje realističnost a zážitek ze střelby. Ačkoliv přináší některé nevýhody, jako je vyšší spotřeba plynu CO2 a složitější údržbu, pro mnoho střelců převažují výhody v podobě autentického pocitu a lepšího tréninkového efektu. Pro ty, kdo hledají co nejvěrnější simulaci skutečné střelby, je blow back mechanismus neocenitelným prvkem.

Konverzní HPA sada aneb čím ještě vylepšit Váš Sig Sauer MPX/MCX

Jste hrdým a spokojeným vlastníkem CO2 samopalu Sig Sauer MPX nebo Sig Sauer MCX? Již jste určitě narazili na to, že spotřeba provozní CO2 náplně je velice vysoká. Při dnešních cenách (září 2023), kdy cena bombiček dosahuje 15 kč za kus, přichází výrobce Best Fittings s řešením. Velice snadno můžete totiž Vaši zbraň přetransformovat z CO2 pohonu na pohon stlačeným vzduchem. Nadále tedy nemusíte pořizovat CO2 náplně, ale stačí Vám pumpa pro plnění PCP, případně PCP kompresor. Jednoduše díky Konverzní HPA sadě.

 

Sada HPA obsahuje vše potřebné – kartuši s regulátorem, adaptér, rychlospojku k plnění karuše a botku.

Sadu můžete zabudovat mimo původní pažbu zbraně. Například jako ve videu níže. Případně můžete za použití ramenní botky původní pažbu nahradit kartuší.

Kartuše s objemem 0,21 l (210cc) a maximálním pracovním tlakem 207 barů je vybavena regulátorem s výstupním tlakem 76 barů. Ten zajišťuje konzistentní úsťovou rychlost a energii vystřeleného projektilu. Při úsťové energii 5J lze vystřelit cca 120 plnohodnotých ran (testováno s modely Sig Sauer MPX a MCX).

Konverzní HPA sadu pro Sig Sauer MPX a MCX můžete zakoupit zde.

Praktická botka zajišťuje dostatečnou opěru ramene při střelbě.